Дата проведення: _______________.
Хімія 7 клас
Тема. Вступ.
Тема уроку 1. Хімія – природнича наука. Речовини та їх перетворення у навколишньому світі.
Мета:
Освітня: зацікавити учнів новим предметом; сформувати в учнів поняття про хімію, предмет вивчення хімії; показати місце хімії серед наук про природу; пояснити цілі й завдання хімії; сформувати знання про роль хімічної науки в розвитку народного господарства, житті.
Розвиваюча: сприяти формуванню діалектико-матеріалістичного світогляду, найбільш загальних понять про закони природи; причинно-наслідкові зв’язки між явищами природи; сприяти профорієнтації учнів, ознайомити їх з хімічними професіями; розвивати в учнів уміння виділяти головне, суттєве у виучуваному матеріалі, порівнювати, узагальнювати факти, логічно викладати свої думки.
Виховна: виховувати творче відношення до праці і навчання; формування творчої, працелюбної особистості; встановлення зв’язків одержаних знань з практикою.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Методи і методичні прийоми:
- словесні: підготовча розповідь, розповідь з елементами бесіди, розповідь.
- наочні: малюнки підручника.
- практичні: колективна робота з підручником, складання схеми.
Матеріали та обладнання: підручники, робочі зошити, періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Основні поняття: хімія, природничі науки, предмет вивчення хімії, цілі і завдання хімії, речовини.
Схема уроку
№
н/н
|
Етапи уроку
|
Час, хв
|
1
|
Організація класу до проведення уроку
|
3
|
2
|
Перевірка домашнього завдання
|
1
|
3
|
Підготовка учнів до засвоєння знань
|
1
|
4
|
Тема уроку
|
2
|
5
|
Засвоєння знань
|
25
|
6
|
Закріплення знань
|
6
|
7
|
Підведення підсумків
|
5
|
8
|
Повідомлення домашнього завдання
|
1
|
|
|
|
|
Література
1. Буринська Н.М. Хімія. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Перун, 2007. – 112 с.
2. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Хімія, затверджена наказом Міністерства № 664 від 26.06.2012 року зі змінами, затвердженими наказом Міністерства № 585 від 29.05.2015.
Хід уроку
1.Організація класу до проведення уроку.
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення позитивного настрою.
Пояснення вимог до робочих зошитів, зошитів для практичних робіт, рекомендації щодо підручників та навчальних посібників.
Епіграф уроку:
«Всі ми поєднуємо з хімічною наукою
подальший прогрес у пізнанні світу,
що нас оточує. І не може бути в наші
дні спеціаліста, який міг би обійтися
без знання хімії»
М. М. Семенов,академік,
лауреат Нобелівської премії
2. Перевірка домашнього завдання.
Вчитель нагадує, що з курсу природознавства вони вже мають деякі знання з хімії .
3.Підготовка учнів до засвоєння знань.
Дидактична гра «Згадай і обери».
Учням пропонується згадати, обрати і пояснити терміни, які вони вчили на уроках природознавства: речовина, атом, молекула, елементи, прості і складні речовини, суміші, Оксиген, кисень, явища, Карбон, органічні та неорганічні речовини.
Завдання учням: в періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва показати і назвати відомі їм хімічні елементи (Гідроген, Оксиген, Карбон, Нітроген, Силіцій, Ферум, Алюміній).
Дерево природничих наук.
Учням пропонується пригадати назви природничих наук та пояснити, що вони вивчають, та записати назви наук у робочі зошити.
Підготовча розповідь.
Навколишній світ розмаїтий і загадковий. Наука розкриває його таємниці. Одну із провідних ролей у цьому процесі відіграє хімія. З першого уроку ми розпочинаємо подорож дивовижним і чарівним світом хімії. Сьогодні не можна назвати жодної сфери виробництва, де б людина не стикалася з хімією. (Вислів академіка Семенова про хімію).
4.Тема уроку.
Повідомлення і запис теми уроку.
Слова вчителя:
Важко навіть уявити, як без Хімії прожити?!
Чистить, миє і годує, живить, травить і лікує.
Одяг тіло прикриває. На городі помагає:
Щоб родили помідори, ми під них підсиплемо добрив.
Є косметика у нас – станеш ти красуня враз!
Посуд, меблі і тканини – це хімічні речовини.
І повітря, і вода: взагалі природа вся!
Хімію вивчай охоче –і в халепу ти не вскочиш.
Будеш знать про неї все, - вона користь принесе!
5. Засвоєння знань.
Розповідь з елементами бесіди.
Тож що це за наука хімія? (учні складають опорний конспект)
Хімія це наука:
- яка належить до природничих;
- яка разом із ними вивчає природу, весь навколишній світ;
- яка є експериментальною;
- яка вивчає різноманітні речовини і явища.
Хімія – наука про речовини та їх перетворення. Вона вивчає склад, будову, властивості й застосування речовин, умови, за яких відбуваються перетворення (запис визначення у робочі зошити).
Слова вчителя:
Оточують нас всюди мільйони речовин:
Отруйні, неотруйні, солодкі та гіркі,
Нейтральні, агресивні, тверді, газоподібні,
Різнокольорові, прості та суперові.
Всіх їх хімія вивчає, як з ними поводитись, навчає.
Бо хто хімію не знає і не поважає, той на небезпеку себе
наражає.
Яка розмаїтість властивостей панує серед цієї незліченної безлічі хімічних речовин! Одна має неймовірну твердість, інша може бути розчавлена слабкою рукою дитини. В однієї речовини смак солодкий і ніжний, інша обпікає язик вогнем. Є речовини прозорі, блискучі, матові, брудно-сірі, сніжно-білі.
У природі все перебуває у вічному русі. Тисячі перетворень постійно відбуваються з речовинами. Одні речовини зникають, а замість них з’являються інші.
Спробуйте запропонувати хімічні перетворення з навколишнього життя.
(горіння, іржавіння, приготування їжі, пожовтіння і гниття листя, та інші)
На вигляд ця нескінченна зміна незліченної кількості речовин відбувається начебто без будь-якого порядку, але насправді це не так.
Таким чином, можна сформулювати завдання, які виконує сучасна хімія:
· створення нових матеріалів;
· створення нових джерел енергії;
· винаходження нових чистих і безпечних технологій;
· керування хімічними процесами.
Розповідь.
Як ви вважаєте, а як давно люди знайомі з хімією?
Походження слова “хімія” точно невідоме, проте так чи інакше воно було пов’язане з речовинами та їх переробкою для потреб людини.
Найчастіше його пов’язують з назвою Стародавнього Єгипту — Хем, що означає “чорний” (мабуть, за кольором грунту в долині річки Ніл), а зміст цієї назви — “єгипетська наука”.
Інші дослідники вважають, що слово “хімія” старогрецького походження. Припускається, що слово «хімія» походить від грецького «сік рослини», тож «хімія» — це «мистецтво виділення соків».
Сік, про який ідеться, може бути і розплавленим металом, тож «хімія» може означати й «мистецтво металургії».
Колективна робота з підручником.
Опрацюйте матеріали підручника на ст. 9-11, зверніть увагу на малюнки та побудуйте у робочому зошиті схему «Сфери застосування хімічних знань» і наведіть приклади.
(Вчитель таж створює цю схему на дошці відповідно до відповідей та думок учнів).
Отже, Хімія – наука непроста, і не всім під силу.
І не кожен синтезує ці хімічні дива.
Але зможе осягнути всі її закони
Лише той, хто звик долати різні перепони!
Тож вставай із сонечком і сідай за навчання.
Вивчи все, що недобрав, що забув, не розібрав.
Не лови даремно гав!
Як стомивсь, то пригадай ці слова мети:
Важко в навчанні – легко в борні!
Пам’ятай і такі слова:
Вчення – це світло, невчення – пітьма!
Вправи, формули, рівняння, і кросворди, і завдання,
І задачі, й хід реакцій – все поглинь, тоді побачиш,
Що підвладні й зрозумілі всі тобі хімічні дива!
6. Закріплення знань.
Дайте відповіді на питання:
- Що вивчає хімія?
- Як ти розумієш епіграф до уроку?
- Розкрий значення хімії в суспільному виробництві та побуті.
- Як ти думаєш, чому потрібно вивчати хімію в школі?
7. Підведення підсумків. Вправа «Відкритий мікрофон».
Що цікавого ви сьогодні дізналися?
Яка інформація для вас була новою?
Про що б ви хотіли дізнатися самостійно?
Як набуті знання згодяться вам у побуті?
8. Повідомлення домашнього завдання.
Повторити §1, ст. 8-12. Дати відповіді на питання після параграфу.
|