Понеділок, 07.07.2025, 01:28Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Категорії розділу

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 11

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Каталог файлів
Головна » Файли » Мої файли

Біологія 7 клас. Конспект уроку №14
24.01.2016, 16:32

Дата проведення: _______________.

Біологія 7 клас

Тема 1. Різноманітність тварин.

Тема уроку 14. Різноманітність молюсків, їх роль у природі та значення в житті людини.

 Мета:

Освітня: ознайомити учнів з різноманітністю молюсків, їх роллю у природі та значенням  у житті людини.

 Розвиваюча:  розвивати  навички складання опорних схем; розвивати допитливість, вміння робити висновки.

 Виховна: виховувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.

Методи і методичні прийоми:

- словесні: підготовча розповідь з елементами  бесіди, розповідь з елементами бесіди, бесіда.

- наочні: ілюстрацій ні матеріали, мультимедійна презентація.

- практичні: складання опорної схеми, робота з презентацією.

 Матеріали та обладнання: підручники, робочі зошити, наявні ілюстраційні матеріали, мультимедійна презентація «Різноманітність молюсків».

Основні поняття:  черевоногі, двостулкові, головоногі молюски, мушля, мантія, перлини.

Схема уроку

н/н

Етапи уроку

Час, хв

1

Організація класу до проведення уроку

1

2

Перевірка домашнього завдання

3

3

Підготовка учнів до засвоєння знань

1

4

Тема уроку

2

5

Засвоєння знань

25

6

Закріплення знань

5

7

Підведення підсумків

5

8

Повідомлення домашнього завдання

3

       

 

Література

1. Електронний підручник. Біологія : підруч. для загальноосвіт. навч. закл. 7-й кл. / Л.І.Остапченко [та ін.]. – К. : Генеза, 2015.

2. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Біологія 7 клас зі змінами, затвердженими наказом МОН від 29.05.2015 № 585.   

3. Електронний підручник. Біологія : підруч. для 7 класу загальноосвіт. навч. закладів / Н. В. Запорожець, І. І. Черевань, І. А. Воронцова. — Х. : Вид-во «Ранок»,  2015.  —  240  с.

4. Біологія: Підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Т.І. Базанова, Ю.В. Павіченко, О.Г. Шатровський. – Х.: Гімназія, 2008. – 320 с.

 

Хід уроку

1.Організація класу до проведення уроку.

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення позитивного настрою.

2. Перевірка домашнього завдання.

Дайте відповіді на питання:    

  • Хто такі молюски? Де вони мешкають?
  • Що таке мантія та де вона розміщується у тілі молюска?
  • З допомогою яких органів дихають молюски?
  • Чи є у молюсків органи чуття? Де вони розташовані?
  • Який тип розвитку притаманний молюскам?

       3.Підготовка учнів до засвоєння знань.

Підготовча розповідь з елементами бесіди.

На попередньому уроці ми з вами ознайомилися із внутрішньою будовою молюсків на прикладі виноградного слимака. Сьогодні ми розглянемо представників різних класів молюсків, а також особливості їхньої будови та процесів життєдіяльності.

4.Тема уроку.

5. Засвоєння знань.

Розповідь  з елементами бесіди.

Серед усіх молюсків найбільше черевоногих. Це єдина група молюсків, які заселили не тільки водойми, а й суходіл. Який представник молюсків пошинений у нашій місцевості? З яких відділів складається його тіло? Чим захищений його тулуб?

Він живиться м’якими наземними частинами рослин і плодовими тілами шапинкових грибів, як і більшість голих слизунів – видів, позбавлених мушлі. У прісних водоймах України можна зустріти різні

види ставковиків, котушок . У чорному та азовському морях мешкає рапана, мушля якої сягає завдовжки 12 см.

Вважають, що яйця рапани було випадково завезено на днищах кораблів

з  Японського моря.

 

Двостулкові молюски, на відміну від черевоногих, мешкають виключно

у водоймах.  Тіло двостулкових молюсків сплющене з боків і складається

з  тулуба  та  ноги.  Нога має сплющену форму, за її допомогою  молюск  може  повільно  повзати  по дну водойми.

Мушля  двостулкових  молюсків  складається з двох стулок. Вони замикаються завдяки скороченню м’язів-замикачів, які прикріплюються до внутрішніх боків протилежних стулок. Зовнішній роговий шар черепашки утворює на спинному боці еластичну зв’язку, якою з’єднуються обидві стулки. За допомогою зв’язки стулки можуть  відкриватися,  коли  розслаблені м’я зи-замикачі.  У  більшості  видів  (за  винятком  жабурниць,  яких  ще  називають  беззубки) стулки мушлі на спинному боці мають виступи та заглибини. Вони розташовані таким чином, що утворюють замок,

який забезпечує краще сполучення стулок. На задньому кінці тіла у мантії є ще два отвори – сифони, що ведуть до мантійної порожнини; через ці сифони відбувається безперервний  рух  води:  через  нижній ввідний сифон вода разом із частинками їжі  надходить  до  мантійної  порожнини.

через верхній вивідний сифон вона разом з  неперетравленими  рештками  їжі,  продуктами  життєдіяльності  та  статевими

клітинами виводиться назовні.

Більшість двостулкових молюсків – типові фільтратори. Безперервний тік води через мантійну порожнину створюється завдяки биттю війок, що вистеляють зябра та внутрішню поверхню мантії. Вони переганяють воду через мантійну порожнину до ротового отвору молюска.

Двостулкові молюски є важливою складовою частиною водних угруповань організмів.

Утворення перлин є прикладом захисної реакції молюсків.

Унаслідок руйнування природних місць мешкання та масового промислу  чисельність  багатьох  видів  молюсків  скорочується.  До  червоної книги України занесено 17 видів черевоногих та 3 види двостулкових (зокрема, устриця їстівна) молюсків.

Головоногі молюски поширені виключно в океанах і морях з висо-

кою солоністю, тому в значно опріснених чорному та азовському морях

не трапляються. Майже всі вони – хижаки.

Мушлі в більшості сучасних видів головоногих немає

тільки наутилус, що мешкає в тропічних морях у поверхневих шарах

води,  має  багатокамерну  мушлю.  Камери  заповнені  газом, що надає тварині плавучості. Молюск, регулюючи об’єм газів у камерах,

може або занурюватися на глибину до 500–700 м, або спливати у поверхневі шари води.

За небезпеки молюски виділяють назовні чорну рідину, яка не розчиняється у воді й утворює чорну пляму. Під її прикриттям молюск тікає від

ворогів.

Головоногі  живляться  ракоподібними,  дрібними  молюсками,  рибою

тощо.

Високий рівень розвитку нервової системи та досконалі органи чуття

головоногих визначають складні форми їхньої поведінки.

Складання у робочих зошитах опорної таблиці «Характеристика молюсків».

 

Ознаки

Молюски

Черевоногі

Двостулкові

Головоногі

Мушля

зазвичай є

суцільна мушля, часто спірально закручена

тіло вкрите двостулковою мушлею

мушлі або зовсім немає,

або вона має вигляд пластинки, розташованої під шкірою

Відділи тіла

добре виражені всі три відділи тіла: голова, тулуб, нога

є лише два відділи тіла: тулуб та

нога

у них добре розвинені лише два

відділи тіла: голова та тулуб

Живлення

Переважна більшість черевоногих живиться клітинами бактерій чи

водоростей, зішкрябуючи їх з підводних предметів за допомогою щелепи

та тертки (радули). Наземні види споживають тканини живих рослин або їхніх

відмерлих частин. Є серед черевоногих також і хижі види.

живляться за допомогою фільтрації тому немає   щупалець,  глотки,  язика  з

терткою,  щелеп,  слинних  залоз  тощо

 

живляться  ракоподібними,  дрібними  молюсками,  рибою

тощо. Рот оточений двома роговими щелепами – верхньою та нижньою,

що нагадують дзьоб папуги. Слина, крім травних соків, може містити ще

й отруту, яка швидко паралізує або вбиває здобич

Дихання

органи дихання – зябра або легеня

органи дихання – зябра

органи дихання –

зябра

Рух

повільно рухаються з допомогою ноги

ведуть малорухомий або прикріплений спосіб життя

 

за рахунок ноги утворюються щупальця та особ-

ливий орган, який забезпечує реактивний рух, – лійка

Розмноження

прямий тип розвитку

прямий та непрямий тип розвитку

непрямий тип розвитку

Поширення

мешкають у морях, прісних водоймах або на

суходолі

мешкають у прісних і солоних водоймах

мешкають виключно в морях

Значення

Черевоногі молюски – важлива складова водних і наземних угрупо-

вань  організмів.  Наземні  ґрунтові  молюски  беруть  участь  у  процесах

ґрунтоутворення. Вони збагачують ґрунт органічними та мінеральними

речовинами. черевоногими молюсками живляться різні водяні та наземні

тварини.

Деякі види споживає в їжу і людина (наприклад, виноградного

слимака, рапану, трубача). Мушлі молюсків (особливо мешканців тропічних

морів,  наприклад  конусів  чи  мурексів використовують  як

сувеніри. Із мушель, які мають добре розвинений перламутровий шар,

виготовляють ґудзики та прикраси.

Вони – основа живлення для багатьох водяних тварин:

безхребетних (головоногих молюсків, голкошкірих), риб, морських ссав-

ців. Устриць, мідій, морських гребінців вживає в їжу людина. Деякі мор-

ські види двостулкових молюсків здатні утворювати перлини.

Головоногими молюсками живиться багато морських тварин, зокрема

ластоногі й зубаті кити. Людина споживає в їжу кальмарів, каракатиць

і восьминогів. Із вмісту чорнильного мішка каракатиць і кальмарів ви-

робляють коричневу фарбу – сепію.

Представники    

Конус, мурекс, виноградний слимак, голий слизун, ставковик, котушка, рапан тощо

Мідії, жабурниці (або беззубки), устриця їстівна.

Каракатиця, наутилус, кальмар, каракатиця тощо

 Цікаво!

• З курсу історії вам відомо, що імператори та царі античного світу та Середньовіччя носили особливе вбрання – мантію, або тогу, – пурпурового (червоно-фіалкового) забарвлення.  цей  пурпур  добували  з  особливих  залоз  черевоногих  молюсків  – мурексів.

• Невеликий  хижий  черевоногий  молюск  тритія,  поширений  на  мілководдях Чорного та Азовського морів, може полювати на тварин, значно більших за себе, – устриць, риб бичків тощо.

• М’ясо молюсків дуже поживне та має високі смакові якості. Воно містить багато вітамінів, мінеральних речовин (зокрема, солі феруму, калію та фосфору, необхідні для кровотворення та нормальної діяльності нервової системи).

 

6. Закріплення знань.

Дайте відповіді на питання:

1.  Де  поширені  молюски?

2.  Які  особливості  зовнішньої  будови  молюсків? 

3. Що собою становлять покриви молюсків?

4. Чим живляться молюски?

5. Як утворюються перлини?

6. Як рухаються головоногі молюски?

7. Поясніть роль молюсків у природі та житті людини.

        7. Підведення підсумків. Вправа «Відкритий мікрофон».

Що цікавого ви сьогодні дізналися?

Яка інформація для вас була новою?

Про що б ви хотіли дізнатися самостійно?

Як набуті знання згодяться вам у побуті?

Аргументація оцінок.

8. Повідомлення домашнього завдання.

Опрацювати §13. Для Назара, Люби та Владіка ще дати письмову відповідь на запитання у робочому зошиті:  Як спосіб життя впливає на зовнішню будову молюсків?

Категорія: Мої файли | Додав: Аліна_Ліщук
Переглядів: 2390 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Copyright MyCorp © 2025 | uCoz